english czech slovak polish hungarian romanian bulgarian

Your journey to success in the Great Britain

Benátské kanály & koupání v Caorle

Návštěva Benátek už dávno není synonymum pro bláznivě romantický a předražený výlet. Krásně se tam dá dostat z několika destinací v Evropě (včetně Londýna) za ceny už od 10 liber (pokud se dopředu hledá a jste časově flexibilní, můžete dokonce cestovat kolem pěti liber). Vedle nízké ceny letenky lze ušetřit na zavazadle, jízdence z/na letiště a finálně vlastně neplatíte téměř nic (podobný postup jako při cestování mezi ČR a Londýnem, jen jedete do jiného města). S ubytováním to je podobné. Samozřejmě se dá ubytovat přímo v Benátkách, ale proč utrácet za předražené hotely, když stejně kvalitní, ale o poznání levnější ubytování seženete v Mestre (známé také pod názvem ,,Nové Benátky“). Jedná se o město hned vedle, kam se pohodlně dostanete autobusy nebo vlakem, který Vás doveze na nádraží před hlavní most přes kanál do spletitých uliček města. Já jsem při vyhledávání věrný bookings.com (při cestě ve dvou) a pokud sám, tak zase google maps, kdy hledám volný plácek pro stan. Než něco rezervujete, projděte si recenze. Např., pokud máte pobyt se snídaní, v recenzích je vždycky zmíněný druh dané snídaně. Někde můžete mít švédské stoly a jinde zase budete rádi za jablko, jeden toast a trošku másla. Město jsem navštívil již 3x. Poprvé to bylo asi před 5ti lety na mém stopařském dobrodružství z jihoitalského Bari zpět do Čech. Do města jsem přijel večer, spal vedle parkoviště ve stanu a jen si ho zběžně proběhl. Další mé dvě návštěvy už byly s bývalou přítelkyní a budoucí bývalou přítelkyní. Na hledání ubytování a prohlídku města bylo o poznání více času. Informace, co navštívit, najdete všude na internetu. Já bych se zaměřil, jak ušetřit. Nízkonákladovou leteckou společností (Ryanair/Wizzair) se většinou dostanete na druhé menší letiště (Venice – Treviso) a odtud otevřená zpáteční jízdenka (na 14 dní) stojí 22 euro. Jedná se o autobusy společnosti Fly Bus. Cesta trvá cca 40 min a můžete vystoupit buď v Mestre přímo před nádražím, nebo se svést až do Benátek. Doporučuji vystoupit v Mestre a do Benátek se dopravit zdarma vlakem. Autobus Vás tam sice zaveze, ale cca kilometr a půl na periferii, odkud se sice do města dostanete, ale buď pěšky nebo např. vodním taxíkem (cena kolem 5ti eur). Já si naposledy chytl stop. Z Mestre jezdí vlaky celý den až do noci každou cca půl hodinku. Lístek vyjde (z vyprávění) asi 5 euro. Je ale zbytečné ho vůbec kupovat. Štiplístek (průvodčí) ve vlaku nechodí a cesta trvá necelých 11 minut. Vlaky jsou patrové a plné, takže si zkrátka jen sednete a necháte se odvést na konečnou zastávku. Stejně tak to chodí i po cestě zpět. Jaký vlak a nástupiště Vám vždy ochotně poradí personál. Z mého pohledu na prohlídku města stačí den, den a půl. Je hezké tam zažít večer, zajít si někam na večeři, víno, udělat si fotky osvícených uliček. Přes den zase nasávat atmosféru pulzujícího města, ťapkajících turistů, projíždějících gondol, vychutnat si zmrzlinu v nejednom parku a samozřejmě obdivovat památky typické pro toto místo. Ceny:
  • Jídlo lze sehnat buď v restauracích (ceny od 7 do 18 eur za hlavní chod). Počítejte také s tzv. servisním příplatkem (kolem 12%).
  • Levnější alternativou jsou supermarkety nebo trhy, kde se ceny za jídlo pohybují podobně, jako v ČR/Anglii.
  • Alkohol v restauracích je o poznání dražší – pokud chcete ušetřit a dát si např. lahev vína, doporučuji ji koupit v supermarketu a poté si ji v parku vypít.
  • Přímo v Benátkách můžete koupit spousty suvenýrů za přijatelné ceny (magnetky, pohledy, přívěšky, trička, poštovní známky, atd. tu stojí od pár centů do několika euro).
  • Doporučuji mít s sebou pet lahev a před cestou si natočit vodu – ceny ve městě jsou přehnané. V Benátkách sice je spousta veřejných vodovodů, ale nevím, zda se dá kvalitě vody důvěřovat.
  • Ve většině podniků můžete platit kartou, ale chce to mít i nějakou hotovost (eura) – např. jízdenku z letiště lze koupit pouze v hotovosti.
Jednoznačně doporučuji také vybočit z hlavních ulic a zajít se podívat i do těch vedlejších. Bloudíte úzkými uličkami, čas od času někoho potkáte, dost často se musíte vrátit, protože uličku protíná kanál a nejste pranýřování takovým tím bičem na turisty v podobě prodejců čehokoliv, kapsářů, hluku, atd. Stačí si na chvilku jen sednout, koukat, přemýšlet a relaxovat. Vedle prohlídky Benátek Vám pobyt zpříjemní výjezd také úplně někam mimo. Buď město ve vnitrozemí, nebo se můžete podívat k moři. Letos jsme jeli do přímořského městečka Caorle. Je vzdálené necelé dvě hodiny autobusem od Mestre (zpáteční jízdenku koupíte za 8 eur na autobusovém nádraží vedle vlakového – v Mestre) a nabízí všechno, co si moře, architektury a obyčejného lenošení chtivý turista může jen přát. Google Vám prozradí informace o městě, kam jít, co navštívit, atd. Já doporučuji procházku po dlouhé pláži, která vede podél moře, kde jdete po dlážděné cestě. Za hezkého počasí se lze koupat v moři i na konci září. Nad žízní a hladem lze zvítězit v mnoha restauracích a snack barech podél pláže nebo v centru města (asi 5 min chůze od moře). Bohatě stačí den a půl (večer po prohlídce Benátek sednete na autobus, spíte v Caorle a druhý den večer zase zpět do Mestre. Moje vytrénované oko z trekování samozřejmě sledovalo, jak lze ušetřit např. na ubytování. Pokud jste trošku ,,punkový“, vezměte si stan. Letecké společnosti účtují do 50 liber za zavazadlo (tam i zpět) a spát se dá opravdu kdekoliv a bezpečně (vlastní zkušenosti). V Benátkách vedle města v parčíku a v Caorle jsem viděl spoustu míst na pláži. Dále tu máte velký počet sprch, takže i s hygienou nenastanou žádné problémy. Další možnost ubytování (zdarma a méně ,,punková“) je hledat přes www.couchsurfing.com. Ale tady nemáte 100%, že Vás někdo ubytuje. Suma sumárum celkové náklady na čtyřdenní pobyt bych počítal kolem 50 – 200 liber za osobu (letenka, ubytování v dvoulůžkovém pokoji, cesta z/na letiště, strava, lokální doprava, atd.). Náklady na dopravu, stravu a ubytování můžete chytrým vyhledáváním samozřejmě o dost snížit a pobyt si užít ještě více. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo doplnění informací, které jsem opomněl, případně špatně uvedl, neváhejte mě na to upozornit (JosefHoloubek@seznam.cz). Benátky/Caorle (září 2016) Josef Holoubek
Published: 7.10.2016 15:18